Staff and email contacts

Senior Leadership Team

Executive Head Teacher – Jagdeep Birdi

Head of School – Sally Keck

Head of Provision/Assistant Head Teacher – Lilly Mackdonald 

Assistant Head Teacher – Victoria Dark and Jo Gauci 

SENDCo – Tom Thorne 

Class based staff

Nursery  Class Teacher – Imane Benaguida 

Early Years Educator – Maureen Quinlan

Partner Teachers – Joan Kerr and Asmae Laachoubi

Reception 

Bumblebees

Class Teacher – Katie Williams

Partner Teacher – Nathan Thomas

Partner Teacher – Lesley Grinter

Partner Teacher – Hafida Abdelkader-Amar

Ladybirds 

Class Teacher – Alice Matthews

Partner Teacher – Marcela Cuevas Fuentes

Partner Teacher – Dilani Premaratna

Year 1

1EW

Class Teacher – Emma Whitehead

Partner Teacher – Fiona Morrison 

Partner Teacher – Aryeta Ago

Partner Teacher – George Thomas

1JM

Class Teacher –  Jo Meacher 

Partner Teacher – Pablo Mora Pena 

Partner Teacher – Tanja Lalov

Year 2 2ED

Class Teacher – Emily Doran 

Partner Teacher – Mui Tan 

Partner Teacher – Abi Smon

HL Partner Teacher – Fatima Igozouln 

2VS

Class Teacher – Vicky Shephard

Partner Teacher – Kim O’Reilly

HL Partner Teacher – Fatima Igozouln 

Year 3 3JL

Class Teacher – Jonathan Lichfield 

Partner Teacher – Ayesha Kurimbux 

3FS

Class Teacher – Fjolla Syla

Partner Teacher – Joana Cheung 

Partner Teacher – Connor Morris

Year 4  4DH

Class Teacher – Dominic Hunt

Partner Teacher – Violeta Zivojinovic

4JF

Class Teacher – Joe Fretwell

Partner Teacher – Amela Ceribasic

Partner Teacher – Catherine Jordan

Year 5 5JA

Class Teacher – Jack Andrew 

Partner Teacher – Bernadette Farnham 

Partner Teacher – Aneta Mazur

5IVB

Class Teacher – Isobel Van Buuren 

Partner Teacher – Elena Nestorova

Partner Teacher – Hanane Afilis 

Year 6 6TA

Class Teacher – Thomas Armstrong

Partner Teacher – Alison Hopkinson 

Partner Teacher – Dorinda Montgomery

6AM

Class Teacher – Anna Moore 

Partner Teacher – Daniela Berger

Anstruther House  Class Teacher – Joanna Flaczynska 

HL Partner Teacher – Tsvetomira Gurkova

Partner Teacher – Zorica Cizmic

Partner Teacher – Noah Fryer-Kanssen

Class Teacher – Lilith Mackdonald

HL Partner Teacher – Jessica Bish

Partner Teacher – Nawal King 

Non class based teaching staff                           

Art, Design and Technology Teacher – Laura Girvan

Physical Education Teacher – Luke Naughton 

Music Teacher  Katrine Reimers

Steel Pan Teacher – Eversley Mills

Higher Level Partner Teacher – Lynn Greenland

Whole school support team

Office and Facilities Team 

Business & Operations Manager – Janet Wallace

Administrative Officers – Ainsley Smith and Kay O’Neill

Pastoral Support Officer – Sue Harris

Receptionist – Caroline Deegan

Facilities Site Managers – Beka Obuekwe and Chris Shanks

Mid-Day Meals Supervisors 

Mina Ejjbair, Asha Kalam, Joan Kerr, Faisa Warsame, Violeta Zivojinovic and Yousra Khairallah

Before School Care Team 

Breakfast Club Leader – Lesley Grinter  and Connor Morris